Vicdanını kuyrukta kaybeden AKP’li

AKP’nin yapılacak olan ilk seçimleri neden kaybetmesi gerektiği önceki gece bir kez daha görüldü. CNN Türk’te yayımlanan Tarafsız Bölge adlı programda, İBB ve ABB’ye bağlı Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan uzun kuyruklar konuşuluyordu. Programa katılan CHP 26. Dönem Milletvekili Dursun Çiçek, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın yönettiği belediyelerin artık ucuz ekmek talebine yetişemediğini anlatırken, konu İBB’nin icraatlerine geldi. Bu sırada İstanbul Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama da yayına katılarak, eleştirilere yanıt verdi.

HER ŞEY YALANMIŞ!

Buraya kadar her şey normaldi… Tartışma kendi seyrinde ilerliyordu. Ta ki; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, yayına telefonla bağlanana dek… AKP’li Kaynar, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şirin gözükmek için konuşmaya başladığında vicdanının nasıl kuruduğunu da ortaya koydu. Kaynar, CHP’li belediyelerin Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların “kurgu” olduğunu savundu.

KONUŞTUKÇA BATTI

Kaynar konuştukça, ekran başındakiler buz kesti… Zira AKP’li Kaynar’a göre, Türkiye’de açlık – sefalet ve ucuz ekmek alma sorunu yok; CHP’nin reklam yapma girişimi vardı.

Bu sözleri izlerken, içimden “Pes artık, pes!” dedim. Neyse ki; programda bulunan Dursun Çiçek, gerekli tepkiyi gösterdi. Çiçek, kurgu suçlamalarına yanıt olarak, “Muhammet Bey siz bir vatandaş olarak kuyrukta bir saat bekler misiniz?” diye sordu. AKP’li Kaynar ise “Bu bekleyenlerin ekmek beklediğinden emin misiniz?” diye cevap verdi. Vicdansızlığın zirveye çıktığı söz ise ardından geldi. AKP’nin temsilcisi Muhammet Kaynar, “Bu kişiler, Halk Ekmek yöneticisi Özgen Bey’in fotoğraf çekmesi, görüntü alması için bekliyorlar” diye ekledi.

PARTİSİ ADINA KONUŞUYOR

Dikkatinizi çekerim: Konuşan kişi herhangi biri değil…AKP’nin Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Üyesi… Diğer bir deyimle, ‘’kent parlamenteri…” Dolayısıyla, söylediği söz, partisinin görüşünü yansıtır.

Demek ki; biz uzayan ucuz ekmek kuyruklarına dikkat çekerken, AKP’li yöneticiler, kendi aralarında bunun kurgu olduğunu konuşuyormuş… Ben o gece Muhammet Kaynar’ı izlerken, “Bu kişi, vicdanını ekmek kuyruğunda yitirmiş” diye düşündüm.

Sahi; bir insan nasıl böyle düşünür ve nasıl böyle konuşur?

Bu nasıl bir vicdansızlıktır?

Bu nasıl bir yüreği kurumuşluktur?

Bu nasıl bir siyaset anlayışıdır?

ÜLKE BU KAFANIN ELİNDE

İşin acı tarafı, bu kafa ve bu zihniyet Türkiye’yi yönetiyor ve yönetmeye de devam ediyor. Halkından ve ülke gerçeğinden kopmuş bir iktidarın yereldeki temsilcisi, kendisini tutamıyor ve ‘’partisinin iç sesi’’ni ekrandan yansıtıyor. Onlara göre, İBB her gün 1 milyon 350 bin, ABB ise 1 milyon ekmeği “kurgu olsun diye” üretiyor.

Yazıklar olsun bu zihniyete!

Yazıklar olsun, ucuz halk ekmek kuyruğunda bekleyen yüzbinlerce insana hakaret eden bu siyasete…

Neyse ki; İstanbul bu zihniyetten kurtuldu…

AKP’li Muhammet Kaynar’ın yukarıdaki sözlerini duyunca, “İBB’yi iyi ki Ekrem İmamoğlu kazanmış” diye düşündüm bir kez daha… Ve İBB Başkanı CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun ortaya koyduğu vizyonu takdir ettim. Aksi halde; İstanbul bir beş yılını daha kaybedecekti.

ARADAKİ FARK

Muhammet Kaynar, “Yoksulluk yok, her şey kurgu’’ zırvalarını CNN Türk’te anlatırken, CHP’li İmamoğlu, Balkanlardan misafir ettiği 40 belediye başkanına kenti tanıtıyor ve icraatlerini anlatıyordu. Bu icraatlerden biri de AKP döneminde başlayan ancak Kadir Topbaş’ın görevden el çektirilmesiyle birlikte kaderine terk edilen bir tesisin enkaz halinden çıkarılarak inşaatının tamamlanan haliydi.

ÖNEMLİ BİR ADIM

2017’de çakılan ilk çivinin ardından çürümeye terk edilen “Çöp ve Atık Yakım Tesisi”, İmamoğlu’nun kararlı davranması sonucu tamamlanarak hizmete sokuldu. İBB’nin iştiraki İÇTAŞ ile Türk şirketleri Makyol, MET-GÜN ve İspa İnşaat’ın yaptığı tesis, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise en büyük ‘çöpten enerji üretim merkezi’ olma özelliği taşıyor.

LİDERLERİ BULUŞTURDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in kurdelesini kestiği tesis, günde 3 bin ton çöpü yakacak ve elektrik üretecek. Bu sırada ise İBB’nin kasasına  yılda 90 milyon dolar girecek. İmamoğlu, İstanbul’un makus talihini değiştiren önemli adımlar atıyor; partizanlık yapmıyor, atılmış doğru bir adım varsa onu takip ediyor.

Türkiye’nin ihtiyacı da bu değil mi zaten?

Bırakın birileri “Aslında yoksulluk yok, kurgu var’’ desin; birileri de o yoksulluğu ortadan kaldıracak icraatlerini sürdürsün… Halkımız da aradaki farkı, gözleriyle görsün…


Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3DdbnLK https://ift.tt/3ltdlBp

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski