Ve beklenen boykot geldi

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz ay böyle bir boykot kararını değerlendirdiğini belirtmişti. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki Pazartesi günü düzenlediği günlük basın toplantısında, Biden yönetiminin “Çin’in süregelen soykırım, Şincan’da insanlığa karşı işlenen suçlar ve diğer insan hakları ihlalleri sebebiyle” Pekin 2022 Kış ve Paralimpik Olimpiyatları’na diplomatik ya da resmi heyet göndermeyeceğini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü, ABD’de bazı Kongre üyelerinin de uzun süredir teşvik ettiği diplomatik boykotunun Amerikalı sporcuları etkilemeyeceğini söyledi; “ABD takımında yer alan atletler tam desteğimize sahip. Onlara buradan destek verirken yüzde 100 arkalarında olacağız” dedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden açıklama taleplerine yanıt gelmedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Beyaz Saray diplomatik boykot kararını resmi olarak duyurmadan önce yaptığı açıklamada, “boykot çağrısında bulunanların ABD ve Çin arasında önemli konularda diyalog ve işbirliğini etkilememek için buna son vermesi gerektiğini” belirtmişti.

Çinli sözcü ABD’nin bu yolda devam etmesi halinde “Çin’in de kararlı karşı önlemler alacağını” belirtti; ancak ayrıntı vermedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin’in davetini kabul eden tek büyük ülke lideri.

Haberi Kaynağından oku: Oda TV

Not : Bu haber ODATV internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.

Ve beklenen boykot geldi yazısı ilk önce Yeni İstiklal üzerinde ortaya çıktı.


Yeni İstiklal https://ift.tt/3puRJpK https://ift.tt/3lB4xtt

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski