İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: Nükleer anlaşma için müzakere penceresi sonsuza kadar açık olmayacak

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD ve Avrupa ülkelerinin, İran nükleer programıyla ilgili şu an var olan müzakere penceresinin sonsuza kadar açık olmayacağını anlaması gerektiğini söyledi.
 
Abdullahiyan, Rus Kommersant gazetesi için kaleme aldığı yazısında, İran nükleer anlaşması olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili çalışmaları değerlendirdi. Abdullahiyan, “İran İslam Cumhuriyeti, yasadışı ABD yaptırımlarını kaldırmak için aktif diplomatik çabalarını sürdürmeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.
 
Bakan, “Mevcut müzakere penceresinin sonsuza kadar açık olmayacağını kaydetmek isterim. ABD ve 3 Avrupa ülkesi bunu anlamalı. İran İslam Cumhuriyeti, yasadışı ABD yaptırımlarını kaldırmak için aktif diplomatik çabalarını sürdürmeyi amaçlıyor, ama aynı zamanda bu yaptırımların etkisini nötralize etmek için etkili araçlara ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma programına sahip” dedi.
 
Viyana’da kasım ayı sonunda, İran nükleer anlaşmasını canlandırmaya yönelik yeni tur görüşmeler başlamıştı. Görüşmelerin ana konusu, İran’a uygulanan yaptırımların kalkması oldu.

Haberi Kaynağından oku: T24

Not : Bu haber T24 internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: Nükleer anlaşma için müzakere penceresi sonsuza kadar açık olmayacak yazısı ilk önce Yeni İstiklal üzerinde ortaya çıktı.


Yeni İstiklal https://ift.tt/3Du8beS https://ift.tt/3ov5GEG

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski