Fotoğrafın hikayesi yanlış biliniyor

İddia  Fotoğraflar, parası ödendiği halde fotoğraf çekimine gitmeyi reddeden hamile eşinin yerine poz veren bir erkeği gösteriyor.

KARAR

✔ Fotoğraflar, 2014’te fotoğrafçı Martyn Wilkes tarafından parodi amacıyla çekildi. Hamilelik konseptli fotoğraflar çeken Wilkes’e göre çekimin amacı insanları güldürebilmek.

✔ Fotoğraflardaki, Wilkes’in iki çocuk babası arkadaşı Francisco Pérez. Karnındaki ‘Noelia’ aslında küçük kızlarına vermek istedikleri isimmiş ancak ismi yanlış yazdırdığından Pérez, bu çekim vesilesiyle hatasını telafi etmeyi amaçlamış.

Sosyal medyada bir fotoğraf çekiminden kareler yayımlanarak fotoğrafların arka planına ilişkin bir iddia paylaşıldı. İddiaya göre hamile konseptiyle poz veren kişi, parasını ödediği fotoğraf çekimini hamile eşinin reddetmesiyle kendisi gerçekleştirmiş.

Oldukça etkileşim alan bu iddianın aslında bir ilk kez paylaşılmadığını ve yaptığımız tersine görsel aramalarla esasında epeydir farklı mecralarda dolaşımda olduğunu fark ettik.

Nitekim yurt dışında da aynı iddialara rastladık. Peki bu fotoğrafların hikayesi gerçekte nedir? İddia edildiği üzere, görsellerde yer alan kişi ödediği ücretin boşa gitmemesi için mi böyle bir çekimi gerçekleştirdi? Bunu anlayabilmek için yaptığımız araştırmalarda söz konusu görsellerin viral olduğunu ve 2017 yılında haberleştirildiği gördük. Ardından fotoğrafların kaynağına ulaştık.

Fotoğraflar aslında parodi olarak çekilmiş.

Fotoğraflar, hamileliğe dair konsept çekimler gerçekleştiren fotoğrafçı Martyn Wilkes tarafından çekilmiş. Kendi sosyal medya hesaplarından fotoğraflara ulaşılabiliyor. Öte yandan Wilkes’in bir internet sitesindeki paylaşımından yola çıkarak fotoğrafların 2014’e dek uzandığını söylemek mümkün. Facebook sayfasında ise Nisan 2016‘da paylaştığı fotoğraflara ilişkin şöyle bir açıklamada bulunmuş;

“Bu hayattaki en değerli şey, hayat vermek, güzelliğimizi aktarmak, tabiat ananın bize verdiği en muhteşem hediyeyi tecrübe etmektir. Paco, Noelia adında güzel bir kız bebek bekliyor, sadece 5 hafta kaldı, baba olma hayali nihayet gerçekleşiyor.”

Fotoğrafların arka planına dair detayları ise bazı haber mecralarından öğreniyoruz. Şöyle ki bu aslında bir parodi çekim. Fotoğrafları çekilen kişi, fotoğrafçı Wilkes’in arkadaşı, Paco olarak bilinen Francisco Pérez, İspanya’nın Malaga şehrinin yakınlarında bazı parodi hamilelik fotoğrafları için poz vermiş. O sırada 51 yaşında olan Perez’in hali hazırda 22 yaşındaki Natalia ve 26 yaşındaki Virginia olmak üzere iki kızı vardı ve başka bir çocuk beklemiyordu. Peki neden böyle bir çekimi gerçekleştirdi?

Kaynak
Kaynak

Wilkes fikrin ortaya çıkışı ise son zamanlarda anneliğe dair çok fazla iş yaptığından biraz kafa dağıtmak ve eğlenmek için farklı bir şeyler yapma isteği. Bu noktada da dört beş yıldır tanıdığı arkadaşı Perez’in hamile bir anneye benzeyen oldukça büyük göbeği hakkında çok sık şaka yaptığından böyle bir fikir aklına gelmiş. Perez’in bu teklifi kabul etmesi ise aslında oldukça ilginç bir hikayeye dayanıyor. Çekimler sırasında çiçeklerle boyanmış karnındaki ‘Noelia’ yazısını fark etmişsinizdir.

Yıllar önceki hikaye, fotoğrafların arka planını oluşturuyor.

Karnındaki ‘Noelia’ aslında küçük kızlarına vermek istedikleri isimmiş ancak bir karışıklık sebebiyle kızının ismi Natalia olarak kaydettirilmiş. Bu karışıklık ise şuradan kaynaklanıyor;

Perez, kızının adının kaydettirmek için giderken kutlama amaçlı birkaç biranın ardından sarhoş oluyor ve kayıt sırasında kızının adını yazarken el yazısının okunaksız olması sebebiyle yetkiler ismi yanlış okuyup ismi kayıtlara Natalia olarak giriyorlar. Dolayısıyla Perez, hatasını affettirebilmek ve eşinin gönlünü alabilmek için bu fotoğraf çekimini bir fırsat olarak görüyor. Perez bu durumu şöyle ifade ediyor;

“Bunu, eşime karşı 18 yıl önceki hatamı telafi etmek için kullandım. Ona bir ‘Noelia’ vermek istedim.”

Bu iddia birer doğruluk platformu olan Teyit, Malumatfuruş, India Today Fact Check ve News Mobile Fact Check tarafından incelenmiştir.

Kaynaklar:İddia Kaynağı-1İddia Kaynağı-2İddia Kaynağı-3Metro-19.04.2016Huffpost-14.04.201Daily Mail-20.04.2017Facebook-Martyn Wilkes Photography- 4.04.2016Instagram-Martyn Wilkes Photography

 

 

The post Fotoğrafın hikayesi yanlış biliniyor appeared first on Doğrula.


Doğrula https://ift.tt/31MtdbR https://ift.tt/3E4CKb5

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski