Çin’de mülk satın alanlara Türk vatandaşlığı verildiği iddiası

İddia  Twitter’da paylaşılan videodan, Çin’de mülk satın alanlara Türk vatandaşlığı veya Türk pasaportu verildiği anlaşılmaktadır.

KARAR

✔ Videodaki kadın HuaHuiVisa isimli göçmen danışmanlık firması çalışanı ve 20’den fazla ülkenin prosedürleri ile alakalı videolar paylaşıyor.

✔ Videoda nasıl Türkiye’de göçmen pasaportu hakkı kazanılacağıyla ilgili bir tanıtım reklamı gösteriliyor.

✔ Sayfanın içeriklerinde pasaport satışı ya da vatandaşlık hakkı elde etme ile ilgili bir ifade yok

Twitter’da bir kullanıcının paylaştığı bir video yüzlerce etkileşim aldı. Kullanıcılar arasında hızla yayılan videoda bir kadının Çince bir takım tanıtımlar yaptığı görülüyor. Görüntüler “Çin’de mülk satın alındığında Türk vatandaşlığı alma hakkının verildiği” ve “Türk pasaportunun satışta olduğu” açıklamasıyla paylaşılmış. Hukuki olarak soru işareti bırakan bu iddianın arka planını araştırdık.

İddia Tweetleri

 

  • Videoyu paylaşan hesap, 2 Ağustos 2021’de bir başka hesabı alıntılamış. İki paylaşımda da farklı birtakım iddialar görülmektedir.

 

 

Videoda “Türk vatandaşlığı kazanma hakkı” ya da “pasaport satışı”ndan bahsedilmiyor

Videoyu, tersine görsel arama yöntemi kullanarak araştırdık fakat bir sonuç elde edemedik. Daha sonra videonun içerisinde bulunan logoyu fark edince, bunun dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu olan TikTok’tan paylaşıldığı sonucuna ulaştık. TikTok’ta Çin alfabesiyle tarama yaptığımızda, sitenin Çin’de bulunan marka ismi olan Douyin’e yönlendirmekte. Çince çeviri kullanarak anahtar kelimelerle “Türkiye”, “Pasaport” ve “satın alma” ifadeleriyle arama yaptık ve videonun “HuaHuiVisa” isimli göçmenlik danışmanlık firmasına ait olduğuna ulaştık.

Firmanın Douyin hesabı ve hesabın paylaştığı videolar incelendiğinde, videoların sunumunu yapan kadının 20’den fazla ülkenin ‘göçmenlik pasaportu kazanma‘ ile ilgili bilgilendirme yaptığı anlaşılıyor.

  • Twitter’da bazı iddialarla dolaşan bu videonun orijinal halini ve buna benzer göçmenlik ile ilgili diğer ülkelere dair videolar da görülüyor.

HuahuiVisa’nın web sitesinde, Türkiye’den nasıl göçmen pasaportu alınabileceğine dair bilgilendirmeye ulaşmak mümkün.

Türkiye’den nasıl göçmenlik pasaportu alınabileceğine dair bir liste.

 

Kaynaklar: HuaHuiVisaDouyinDouyin - II
İddia Kaynakları: İddia Kaynağıİddia Kaynağı - II

The post Çin’de mülk satın alanlara Türk vatandaşlığı verildiği iddiası appeared first on Doğrula.


Doğrula https://ift.tt/3p1LPgv https://ift.tt/30BCra5

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski