Almanya’da, noel baba kostümlü kişinin maske takmadığı için gözaltına alındığı iddiası

İddia  Almanya’da Noel Baba kostümü giyen bir kişi, maske takmadığı için polis güçleri tarafından gözaltına alınmıştır.

KARAR

✔ Almanya’da yaşanan olayda polis, Noel Baba kostümlü kişiyi maskesiz olduğu için değil, izinsiz yapılan bir protestoya katıldığı ve kimlik göstermeyi reddettiği için gözaltına alınıyor.

Birkaç gün önce sosyal medyada bir hayli tuhaf bir video yayılım gösterdi. Almanya’da gerçekleşen olayda, üzerinde Noel Baba kostümü olan bir kişinin polis güçleri tarafından yaka paça gözaltına alındığı görülüyor. Görüntülerde bir grup insanın ise olaya tepki gösterdiği de fark ediliyor.

Insider Paper‘ın bu haberinde, Noel Baba kostümlü adamın ‘maske takmadığı’ gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtilmiş. Haber tweetini alıntılayan Türk Twitter kullanıcıları da bu videoyu aynı açıklamayla servis etmiş.

Bu videonun arka planını inceledik.

İddia Tweetleri

Tweet Kaynağı

 

Tweet Kaynağı

Maske takmadığı için değil, kimlik göstermediği için gözaltına alındı

Videoyu Almanca “Maske”, “Noel Baba” ve “Tutuklandı” anahtar kelimeleriyle aradığımızda Bild‘in haberine ulaştık. Video, Avrupa’da her sene kutlanan Noel Bayramı için büyük şehirlerde kurulan geleneksel pazarlarda kaydedilmiş. Stralsund Polisi, yasa dışı bir eylem yapıldığı haberini alıp, meydanda bulunanlardan kimlik göstermesini talep etmiş fakat Noel Baba giyimli 47 yaşındaki adam, güvenlik güçlerine direnerek kimlik göstermeyi reddettiği için gözaltına alınmış. Daha sonra serbest bırakılan adamın, koronavirüs ile alakalı yasa dışı eylemlere katıldığı da haber kaynaklarında bildiriliyor.

Dolayısıyla sıklıkla paylaşımda olan bu video hakkındaki iddialar için “çarpıtma” diyebiliriz.

Bu iddiayı bir Reuters’ın Fact-Checking ekibi de incelemiştir.

Kaynaklar: Bild
İddia Kaynağı: İddia Kaynağıİddia Kaynağı - IIİddia Kaynağı - III

The post Almanya’da, noel baba kostümlü kişinin maske takmadığı için gözaltına alındığı iddiası appeared first on Doğrula.


Doğrula https://ift.tt/3p1LPgv https://ift.tt/3IZG1fo

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski