Çoklu orgazm mümkün mü?

Kadınların cinsel yaşamında en yaygın sorunlarından biri orgazmdır. Peki bu durumda çoklu orgazm gerçek mi yoksa efsane mi?

 

Rol yapmadığımı nasıl anlatabilirim?

SORU:

38 yaşında cinselliği seven bir kadınım. Eşimi seviyorum, düzenli bir cinsel hayatımız var. Ben sevişirken birden fazla orgazm yaşayabiliyorum, eşim rol yaptığımı düşünüyor. Bunun olabileceğini ona nasıl anlatırım? S.Z./ Muğla

CEVAP:

Erkek fizyolojisinde boşalma sonrası zorunlu bir bekleme süresi vardır. Boşalan erkeğin erkeklik hormonu olan testosteron seviyesi düşer, yeni bir uyarılma ve boşalma yaşayabilmesi için hormon seviyesinin eski haline gelmesi gerekir. Kadınlarda ise boşalma erkeklerde farklı olarak daha çok ruhsal bir süreç olarak yaşanır, genelde hormonlarla alakalı bir durum değildir. Böyle olunca bir bekleme süresine ihtiyaçları yoktur. Kadınlar boşalma ya da orgazm sonrası peş peşe birden fazla boşalma ya da orgazm yaşayabilir. Bu kendi bedenini tanıyan, olumlu bir cinsellik algısı bulunan ve partneri yeterince duyarlı olan her kadının isterse yaşayabileceği bir deneyimdir. Çoklu orgazm, doğuştan sahip olunan ama sonradan öğrenmeyle geliştirlen bir beceridir.

Boşalma ve orgazm aynı şey midir?

SORU:

Eşim boşaldığını ama orgazm olmadığını söylüyor. Bu ikisi aynı mı, farklı şeyler mi? H.Ş./ Bolu

CEVAP:

Boşalma ve orgazm cinsel yanıt döngüsünün yaklaşık 5-15 saniye süren ama en yoğun hissedilen kısmını oluşturur. Boşalma, daha çok susuzluğun giderilmesi gibi fiziksel bir rahatlama ve gerilimden kurtulma halidir. Boşalma sırasında beden önce gerilir, sonra saniyeler içinde refleks kasılmalarla bu gerilimden kurtulurken yoğun bir haz yaşar. Orgazm ise boşalmadan daha güçlü yaşanan ruhsal ve bedensel olarak kendinden geçme ve coşkunluk halidir. Orgazm boşalmayı da içine alır ve daha yoğun yaşanır. Psikolojik açıdan orgazm, bir tür trans hali, kendinden geçme, zaman ve mekandan kopma, derin bir uykuya dalıp aniden uyanmak gibidir. Her zaman olması beklenmez, eksiklik değildir, yaşandığında daha çok bir hediye gibi görülmelidir.

Sık ilişkiye girmek zorunda mıyım?

SORU:

25 yaşında genç bir kadınım, bir yıldır evliyim. Eşim sık sık benimle sevişmek istiyor, ben buna çok ilgi duymuyorum. Bu kadar sık cinsellik şart mı? B.G./ İstanbul

CEVAP:

Bir başkasıyla cinselliği paylaşmanın en güzel ve keyifli yolu seks yapmaktır. Doğal bir şekilde yaşanan cinsellik, ruhsal ve bedensel bir rahatlama sağlar, sıkıntılardan uzaklaştırır, hayata bağlar, eşle sevgi bağını güçlendirir. Cinsellik yaşam için bir ihtiyaç değildir ama yaşandığı sırada mutluluk veren bir eylemdir, olmadığında büyük bir eksiklik olarak hissedilir. Bu nedenle sizinle birlikte olmak isteyen eşinize karşı çıkmak yerine onunla konuşarak doyumlu bir cinselliği yaşamanın yollarını araştırmanızı öneririm.


Korkusuz Gazetesi https://ift.tt/3xnayib https://ift.tt/3l7MUkx

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski