AdSense Lazy Load koduyla blogunuzu hızlandırın!

AdSense Lazy Load kodu
AdSense Lazy Load kodu
AdSense reklamlarıyla yavaşlayan bloglarınızı hızlandırmanın en güzel yöntemlerinden biri de lazy load kodudur. Bu kod ile blogunuza dilediğiniz kadar AdSense reklamları ekleyebilirsiniz çünkü blogunuzu, sitenizi yavaşlatmayacaktır. Peki nasıl?

Dostlarım arama motoru optimizasyon çalışmalarında (SEO) büyük etkenlerden biri de site açılış hızıdır. Rakiplerinizle rekabet içerisinde olduğunuz anahtar kelimelerde blogunuzun hızını artırarak bir adım öne geçebilirsiniz. Hiç AdSense eklemeyiz olur biter de diyebilirsiniz ama biz blog yazarlarının gelir modellerinden biri de AdSense reklamları olduğu için bu kazanç kapasını kapatmadan hız konusunu halletmek işimize yarayacaktır.
Site hızı
Site hızı
Tabi AdSense gelirleri için değil de benim gibi, "daha çok kullanıcı deneyimi açısından blogumun çok çok hızlı açılmasını isterim, gelen ziyaretçiler sorunsuz ve hızlı bir şekilde sitemi gezinsin isterim" de diyebilirsiniz. Ki benim bu yüzden daha önceleri ara ara AdSense reklamlarını tamamen kaldırdığım da oldu. Ama AdSense lazy load koduyla bu sorunun üstesinden gelince AdSense reklamlarını kaldırmaya gerek yok artık.

AdSense lazy load kodunun nasıl Blogger (blogspot) bloglara eklendiğine gelmeden önce, daha önceden paylaştığım "AdSense reklamarı sitenizi yavaşlatıyor mu?" başlıklı yazıma da bi' göz atmanızı öneririm.

AdSense Lazy Load nasıl Blogger'a eklenir?


Blogger HTML
Blogger HTML
Yapılması gerekenler her zaman ki gibi oldukça basit. Blogger yönetim panelinde Tema, ardından HTML'yi düzenle seçeneklerine tıklayarak HTML alanına ulaşıyoruz. Bu kısımda Ctrl F yardımıyla
</body>
kodunu buluyoruz ve bulduğumuz bu kodun hemen üstüne,
<script type='text/javascript'>
//<![CDATA[
// AdSense Lazy Load Kodu
var lazyadsense=!1;window.addEventListener("scroll",function(){(0!=document.documentElement.scrollTop&&!1===lazyadsense||0!=document.body.scrollTop&&!1===lazyadsense)&&(!function(){var e=document.createElement("script");e.type="text/javascript",e.async=!0,e.src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js";var a=document.getElementsByTagName("script")[0];a.parentNode.insertBefore(e,a)}(),lazyadsense=!0)},!0);
//]]>
</script>
bu kodları ekleyerek blogumuzu kaydediyoruz. Tüm yapılması gerekenler bunlar. Ama şöyle bir ayrıntı var dostlarım. AdSense'den reklam eklentileri için kod aldığınızda içerisinde yer alan
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>
bu js kodunu almayın. Çünkü bu kod yukarıya eklediğim lazy load kodunda yer alıyor zaten. Hem otomatik hem de kendi oluşturduğumuz reklam eklentileri için bu koda gerek yok.
AdSense kodu
AdSense kodu
Tüm bu işlemlerin ardından sitenize eklediğiniz AdSense reklamları hız konusunda hiçbir problem yaratmayacaktır. Reklamsız blogunuzun hızı ne ise aynı şekilde o denli hızlı olmaya devam edecektir. Blog Tecrübem'i inceleyerek bunu görebilirsiniz.

Site hız kontrol aracı: Google PageSpeed Insights
Kaynak: https://khalistablog.blogspot.com/2018/11/lazy-load-for-adsense.html

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski