İzlediklerim: Arctic #3

Merhaba, geçtiğimiz günlerde hâlâ vizyonda olan benimde bir hayli ilgimi çeken Arctic filmini gidip izleme fırsatı buldum arkadaşlar. Filmin başrolünde daha öncesinde izlediğim filmlerden olan ve Netflix platformunda yayınlanan Polar filmindeki Mads Mikkelsen abimiz oynuyor. Başlı başına filmi izlemek için gitmemi sağlayan beni Mads Mikkelsen abimiz oldu diyebilirim. Kısa kısa size film hakkındaki yorumlarımdan da bahsedeceğim.
İzlediklerim: Arctic #3
Film bizleri Kuzey Kutbu’na götürüyor, Overgård ve diğer yolcular ile kutupların üzerinden geçerken uçak bir şekilde kutuplarda bulunan dağa düşüyor ve zorlu dağ koşullarına karşı karşı verdiği savaşı bir insanın tek başına kaldığında neler yapabildiğini gösteriyor.

Filmde ana karakterimiz Overgård'ın zorlu dağ koşullarında neler yaptığını günlük olarak kendisini nasıl programlayıp bu programa göre hareket ettiğini izliyoruz. Zorlu dağ koşullarının ve soğuk havanın insan üzerinde etkilerinide filmde tüm çıplaklığıyla görüyoruz. Benim en çok hoşuma giden sahnelerden birisi balık tutmak için yapılan oltalardı insan zor durumda kaldığında herşeyi yapabiliyormuş bunu gördüm. Tabiki bu bir film ama gerçek hayatta böyle birşey ile karşı karşıya kalmış olan insanlar mutlaka vardır diye tahmin ediyorum.
Filmin müzikleri ve sahneleri oldukça güzel sanki orada onunla berabermişçesine veya sanki gerçekmiş izdenimi bırakmıyor değil. Ayrıca vahşi doğada olduğu için ayı sahnesi çok güzeldi beğendim, bir diğer beğendiğim sahne ise Overgård'ın elinde bir harita olmamasına rağmen günlük gidip geldiği yerlerden kendine dağ şekillerine bakarak bir harita çıkarmasıydı.
İzlediklerim: Arctic #3
Film hakkında olumsuz yorumlarımda var tabiki yok değil, benim en çok merak ettiğim uçağın nasıl düştüğü ve bu hayata nasıl adapte olabildiği bunlardan bahsedilmiyor. Film uçak düşmüş ve Overgård'ın hayatta kalma mücadelesinin öncesinden bahsetmeden izleyiciye sunulmuş. Ben bu duruma nasıl geldiğinide filmi izlerken merak etmedim değil.
Spoiler
Bir süre sonra  Overgård'ı kurtarmak için bir helikopter geliyor ve helikopter kötü hava koşulları sebebiyle kaza yapıyor ve düşüyor, helikopterde bulunan 2 kişiden sadece birisi kurtuluyor.  Overgård abimiz bu sefer kurtulan arkadaşıda yanına alıp onunla ilgileniyor ve zorlu koşullarda yaralı birisinide kurtarmaya çalışıyor.
İlerleyen sahnelerinde bir sahnesi beni çok etkilemişti. Yaralı olan kişiyi kızağa koyup kızağı uzun bir süre sezonluk hava alanı denilen bir yere götürmeye çalışıyor.
Maalesef zorlu dağ koşulları buna izin vermiyor karşılarına ellerinde bulunan haritada olmayan yerlerin de çıkmasıyla farklı bir rota belirleyip oradan gitmeye karar veriyorlar ardından haliyle yorgun düştüğü için  Overgård yaralı olan kişinin yarasının enfeksiyon kaptığını görüp onu bırakıp yola devam etmeye karar veriyor ve tam yola çıkacakken kendiside bir çukura düşüyor ve ayağını sakatlıyor, bence asıl dram işte tam burada başlıyor.
Filmde çok konuşma yok ilerleyen sahnelerde bir karakter daha katılıyor Overgård'ın yanına bu sefer ikisini hayatta kalma mücadelesine tanıklık etmeye başlıyoruz. Film dram türünde bence güzel olmuş sonuna kadar bir insanın ne kadar zor durumda ve çaresiz kalabildiğini izleyiciye yansıtmayı başarmış.
İzlediklerim: Arctic #3
Filmin IMDb puanı:7.3 benim puanım ise 8.2 oldu. Dram türündeki filmleri sevenler için kesinlikle kaçırılmayacak filmlerden birisi ayrıca aynı başrolün bir diğer filmi olan Polar filminide izlemenizi tavsiye ederim. Diğer izlediğim filmlere buradan ulaşabilirsiniz görüşmek üzere.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski